Dnes budeme pokračovat v našem seriálu o Čechoslovácích v dresu Flyers a tentokrát se zaměříme na útočníka Romana Vopata, který ve Philadelphii působil v sezóně 1998/1999.


Roman Vopat se narodil 21. dubna v Litvínově, kde začal svoji hráčskou kariéru. Debut mezi dospělými si Vopat odbyl v roce 1993 v barvách mateřských Chemiků. V témže roce reprezentoval Českou republiku na mistrovství Evropy juniorů do 18ti let, kde Češi vybojovali bronzové medaile. V roce 1994 si jej v 7. kole draftu na celkově 172. místě vybírá St. Louis Blues.

Vopat odchází do zámoří do týmu Moose Jaw Warriors hrající juniorskou WHL. Za válečníky nastoupil k 72 utkáním a přívlastek „válečník“ se mu stal ihned vlastním. V 72 utkáních zaznamenal 43 bodů za 23 branek a 20 přihrávek. Taktéž si připsal 141 trestných minut. Před začátkem sezóny 95/96 se Vopat přestěhoval od „Válečníků“ do týmu Prince Albert Raiders (WHL). V průběhu této sezóny dostal litvínovský rodák šanci u týmu St. Louis Blues a dočkal se tam vysněného startu v NHL. A svým důrazem si řekl u setrvání v prvním týmu. Nastoupil k 25 utkáním a zaznamenal 5 bodů za 2 branky a 3 přihrávky. Připsal si i 48 trestných minut. Následující dvě sezóny strávil Vopat pendlováním mezi NHL, AHL a IHL. Nastupoval za tým Los Angeles Kings, kam byl ze St. Louis vyměněn, za Fredericton Canadiens hrající AHL a Phoenix Roadrunners (WHL).

Sezónu 98/99 začíná opět v LA Kings, ale po třech zápasech je vyměněn do Chicaga Blackhawks, kde odehraje taktéž pouze tři utkání a je obratem vyměněn do týmu Philadelphie Flyers za, který odehraje 48 utkání a zaznamená jen 3 asistence a 80 trestných minut. Sezónu 99/00 začíná Vopat na farmě Philadelphie v týmu Philadelphia Phantoms, kde odehraje 12 utkání, ale nepodaří se mu probojovat zpět do NHL. Opouští tedy zámoří a vrací se zpět do Evropy. Útočiště najde v německé nejvyšší lize v týmu Essen Mosquitoes, kde patří k nejobávanějším ranařům ligy a za 33 zápasů stihne 153 trestných minut.

Po roce strávením v Německu se Vopat vydává na novou štaci po Evropě, tentokrát do finské SM-liigy do týmu Pelicans Lahti. Po sezóně odchází do finského Ilves a v polovině sezóny odchází do slavného IFK Helsinky. Zde stráví následující tři sezóny a stává se klíčovým hráčem mužstva. V roce 2005 na sebe obléká dres pražské Sparty, ale po 27 utkáních se vrací zpět do Helsinek. V následující sezóně vymění Finsko za Švédsko a usazuje se v týmu Leksands IF hrající nejvyšší švédskou soutěž. Sezónu 08/09 stráví Vopat v dánském týmu AaB Ishockey. Po konci sezóny se vrací do mateřského Litvínova. Následně připomene svojí roli hokejového drtiče a ve 45 zápasech posbírá 177 trestných minut. V sezóně 10/11 vede Vopat litvínovský Chemopetrol jako kapitán a po skončení sezóny se rozhodne ukončit svojí aktivní hráčskou kariéru. Roman Vopat nyní žije se svou rodinou v Kanadě.

Úspěchy:

1994 – bronzová medaile MEJu

Top