Po delší době vám přinášíme článek, týkající se historie týmu z Philadelphie. Zajímalo vás někdy, proč se celek z největšího města Pensylvánie jmenuje Flyers nebo kdo název vymyslel? To vše a ještě mnohem více se dozvíte po přečtení následujících řádků.

Dne 12. července roku 1966 vyhlásil jeden z majitelů philadelphského hokejového týmu Bill Putnam soutěž o to, kdo vymyslí pro nově vzniklé hokejové mužstvo nejlepší název. V úvahu totiž zprvu připadaly zejména názvy jako “Quakers“ či “Ramblers“, avšak Edu Sniderovi se název Quakers, jenž by připomínal neslavnou historii týmu z Philadelphie (Quakers strávili v NHL v letech 1930-1931 pouhou jednu sezónu se statistikou 4 výhry, 36 proher a 4 remízy), nikterak nelíbil. Zástupci philadelphského hokeje však nebyli spokojeni ani s názvem Ramblers. Tým Philadelphia Ramblers totiž působil už v letech 1935-1941 v americké AHL. Jak Putnam, tak Snider se tedy shodli na tom, že by měl mít nový celek z Philadelphie také svou vlastní novou tvář.

Putnam tak za nedlouhou vystoupil se seznamem, na němž se objevily názvy jako Lancers, Raiders, Royals, Knights a Sabres. Ve hře bylo dokonce i pojmenování Liberty Bells (podle jednoho z hlavních znaků města Philadelphie), avšak z názvu Liberty Bells by dýchala pouze historie, nikoli však dravost či síla. Mezi dalšími návrhy byly například Huskies, Blizzards, Icecaps, Bashers, Bruisers, nebo Keystones.

Vše se ovšem změnilo jednoho večera cestou přes New Jersey, kdy se Ed Snider, společně se svou manželkou, sestrou Phillys, jejím manžel Earlem Foremanem a Billem Putnamem rozhodl zastavit na večeři do restaurace Howard Johnson’s, jejichž menu mělo zhruba tolik položek, kolik měli zástupci philadelphského hokejového klubu vymyšlených názvů pro své nové mužstvo.

Cestou domů, poté co se všichni společně vraceli z představení, které shlédli na Broadwayi, začali uvažovat nad názvem, jenž bude jejich celek dlouhá léta zdobit. „Přemýšlela jsem nad tím, jak se lidé na ledě klouzají a bruslí,“ zavzpomínala Phillys, „a najednou mě napadli Flyers. Všichni si mysleli, že je to skvělý nápad.“

Philadelphia Flyers – mělo to ten správný šmrnc a název také skvěle vystihoval pohyb i rychlost, což jsou jedny z hlavních znaků ledního hokeje. Navíc to byl název dostatečně krátký na to, aby se vešel do novinových titulků. Ed Snider však Phillys řekl: „Tento název nemůže v soutěži vyhrát.“

Do soutěže, která trvala 10 dní, přišlo na 11 tisíc návrhů, mezi nimiž byli názvy jako Ice picks, Acmes, Philly-Billies, Greenbacks, Scars, Strips či dokonce Croaking Crickets. Nejvíce hlasů získala pojmenování Liberty Bells a Quakers, avšak samozřejmě jen Flyers dostali hlasy, které se skutečně počítaly.

Aby ovšem nevznikaly pochyby o věrohodnosti celé soutěže, byl vybrán jeden vítěz, jímž se nakonec stal devítiletý chlapec Alec Stockard, jenž jako jeden z mnoha poslal do soutěže návrh “Flyers“. Stockard si s sebou odnesl také cenu pro vítěze, a sice nový televizor. Má to však jeden háček. Mladý hoch totiž poslal do soutěže název “Fliers“. Proč se však vedení nakonec rozhodlo nahradit písmeno “i“ písmenem “y“ už nikdy nikdo nevysvětlil. Zřejmě bylo tedy již předem jasné, který název celou soutěž vyhraje.

Top