Před pár týdny jsme vám přinesli článek, v němž jsme se zaměřili na historii názvu philadelphského hokejového klubu. Dnes se společně podíváme na další hlavní symboly Flyers – jejich logo a dresy. Jak vzniklo logo Letců a kdo jej společně s jejich dresy navrhoval? Odpovědi na tyto otázky a mnoho dalšího se dočtete právě v tomto článku.

Dne 4. dubna roku 1966, tedy v době, kdy ještě nebyl znám ani oficiální název nově založeného philadelphského klubu, jeden s tehdejších spolumajitelů Flyers Bill Putnam veřejnosti oznámil, že týmovými barvami Philadelphie budou barvy oranžová, černá a bílá.

Putnam již dříve avizoval, že si přeje, aby philadelphský klub symbolizovaly takzvaně “teplé“ barvy. Bílo – oranžovou kombinaci Putnam zvolil podle barev university v Texasu, kde studoval. Černo – oranžová kombinace pak byla inspirována bývalým philadelphským klubem Quakers, který v NHL působil v sezóně 1930/1931. Putnam 4. dubna 1966 zároveň také oznámil, že klub najal chicagskou stavební firmu, která měla za úkol navrhnout a postavit pro vznikající Flyers jejich domácí arénu.

Po odhalení týmových barev a oficiálního názvu klubu, který vedení týmu představilo v létě roku 1966, zbývalo novému klubu vybrat to nejlepší logo. Flyers si tedy najali reklamní firmu Mel Richmann Inc., jež dostala za úkol navrhnout Letcům jak logo, tak dresy.

Návrh loga i dresů, které měly znázorňovat hlavně rychlost a dravost, dostal za úkol umělec Sam Ciccone. Ten vytvořil logo z písmena “P“, jemuž přidal křídla. Právě mírné naklonění písmeno se čtyřmi křídly má symbolizovat onu rychlost a dravost. Oranžové kolečko uprostřed loga pak představuje puk.

Přestože byly ve hře i další návrhy, jako například okřídlená brusle a podobně, znak, který reprezentoval jak název města, tak název klubu Flyers, byl od počátku jasnou volbou. Logo Philadelphie Flyers zůstalo od založení klubu dosud zcela nezměněno a v roce 2008 bylo v anketě Hockey News zvoleno jako šesté nejhezčí logo NHL.

Po navržení loga tedy Cicconemu zbývalo ještě vytvořit dresy. Jeho tvorba byla pochopitelně opět ovlivněna názvem klubu. Ciccone tak navrhnul dvě sady dresů. Pro domácí utkání Flyers vytvořil téměř kompletně oranžové dresy, na nichž se se od ramen po celé délce rukou táhly bílé pruhy, jež měly znázorňovat křídla. Další bílý pruh se pak nachází ve výšce pasu po obvodu dresu. Na zadní straně domácího dresu Letců se nachází pouze číslo v bílé barvě a za krkem dostal místo bílí štítek pro jméno hráče, které je pro co nejlepší čitelnost psáno černě. Černou barvou jsou pak také znázorněna čísla hráčů na rukávech dresu.

Pro venkovní dresy Ciccone zvolil zcela totožný design. Pouze barevná kombinace je pochopitelně odlišná – kde je na domácích dresech oranžová barva, tam je na venkovních barva bílá a naopak.

Až na drobné změny a jedu výjimku, kdy NHL v sezóně 1970/1971 nařídila, že při domácích utkáních budou týmy oblékat světlou variantu dresů a na venkovních zápasech budou nastupovat ve tmavé kombinaci, nosili Letci původně navržené dresy až do konce sezóny 1981/1982.

Pro sezónu 82/83 Flyers představili novou generaci dresů. Hlavní rozdíl je v tom, že se rozšířily pruhy na ramenou a rukávech a na konec rukávů bylo k těmto pruhům připojeno černé zakončení. Na dresy byly přidané také drobnější proužky (na hrudi a rukávech). Až na výjimku, kdy Flyers nahradili oranžovou sadu dresů černou verzí, byl tento design používán do konce sezóny 2006/2007.

Mnoho týmů NHL začalo v polovině devadesátých let používat třetí sadu dresů. To byl případ také Philadelphie, která v sezóně 1997/1998 představila černou variantu dresů, jež byla velmi podobná nové generaci dresů Flyers. Během play-off 2000 se tato černá sada stala hlavní tmavou variantou dresů Philadelphie Flyers. Oranžová kombinace byla po sezóně 2000/2001 zcela vyřazena. V sezóně 2002/2003 Letci představili třetí variantu dresů, která byla sice oranžová, ale zcela odlišná od designu dresů, jež Flyers dosud oblékali. Tento dres byl zcela odlišný od těch předchozích. Byl u něj využit také naprosto jiný font písma a změny se dokonce nevyhnuly ani logu, které “vylepšoval“ 3D efekt. V logu Flyers byly na této nezvyklé variantě dresů navíc poprvé v historii použity jiné barvy než je oranžová, černá nebo bílá a sice stříbrno – šedá. Tyto dresy Letci využívali do konce sezóny 06/07.

Od sezóny 07/08 Flyers, společně se zbytkem klubů NHL, veřejnosti představily nové dresy RBK Edge. Černé dresy zde byly doplněny bílými pruhy na ramenou a rukávech a od loktů k zápěstí navazovala na pruhy černo – oranžová kombinace. Bílá varianta byla zase doplněna oranžovými pruhy na ramenou, na něž od loktů navazovala černo – bílá kombinace.

V sezóně 08/09 přišli Flyers znovu s oranžovou kombinací, která přesně kopírovala dresy ze sezóny 73/74. Tyto staronové dresy měly v playoff 2009 nahradit domácí černou variantu. Během slavnostního utkání Winter Classic 2010, Letci představili také druhou, tedy bílou variantu dresů ze sezóny 73/74. Od sezóny 10/11 se pak tyto dresy staly oficiální venkovní variantou a nahradily tak původní bílou sadu dresů.

V současné době tedy Letci z Philadelphie oblékají jak domácí, tak venkovní dresy po vzoru těch, které nosili hráči v sezóně 73/74.

Top