V dnešním článku mapujícím historii Flyers se zaměříme na jednu z největších legend a to na tragicky zesnulého švédského brankáře Pelle Lindbergha, jenž hájil svatyni Letců v letech 1981 – 1986.


Pelle Lindbergh – celým jménem Per-Eric Göran Lindbergh se narodil 24. května 1959 ve Stockholmu. Pelle hokejově vyrůstal ve švédském klubu Hammarby IF Hockey odkud ještě jako junior přestoupil do nejvyšší švédské soutěže do týmu AIK Stockholm, kde zažil v roce 1978 debut mezi dospělými. V roce 1977 reprezentuje Švédsko na mistrovství Evropy juniorů a se svým týmem zde získává zlaté medaile. Již na tomto šampionátu je tehdy teprve osmnáctiletý mladík v hledáčku scoutů z NHL. Ti jej pečlivě sledují a v roce 1979 ho ve 2. kole z celkového 35. místa draftuje tým Philadelphia Flyers. Pelle Lindbergh se tak stává historicky prvním švédským hráčem v barvách Flyers.

Po svém draftování se Lindbergh v létě roku 1980 rozhoduje pro odchod do zámoří. Je též nominován do národního mužstva na zimní olympijské hry v Lake Placid, odkud si přiváží bronzovou medaili. V sezoně 1980/1981 nastupuje v AHL v dresu Maine Mariners. V průběhu sezony se stává velkou hvězdou AHL a v lize je navíc velkým oblíbencem. Svůj tým dovede až do finále, kde však nestačí na celek Adirondack Red Wings. Po skvělém ročníku je mladý Švéd zařazen do All-Star týmu AHL a po sezoně získává čtyři prestižní ocenění udělované v AHL a to Dudley „Red“ Garrett Memorial Award udělovanou nejlepšímu nováčkovi, Harry „Hap“ Holmes memorial Award udělovanou brankáři nejméně inkasujícího týmu a v neposlední řadě Les Cunningham Award pro nejužitečnějšího hráče.

V sezoně 1981/1982 je stabilní oporou Maine Mariners a taktéž prožívá svůj debut u týmu Philadelphia Flyers, kde odchytá svých prvních 8 zápasů v NHL. V následující sezoně již pravidelně nastupuje v brance Letců. Tehdy jej novináři zařadí do All-Star týmu nováčků a poprvé si tak zachytá prestižní utkání hvězd. V playoff však Letci vypadnou již v prvním kole a sezóna pro ně předčasně končí. Doma ve Švédsku mezitím získává Wiking award pro nejlepšího hráče v zámoří. Svou nejlepší sezonu zažívá Lindbergh během ročníku 1984/1985, kdy si vyslouží nominaci do 1. All-Star týmu, díky čemuž si zahraje své druhé utkání hvězd. V této sezoně získává také jako první Evropan v historii Vezina Trophy udělovanou nejlepšímu brankáři uplynulé sezóny NHL. Tým Letců se dostává až do finále, kde však nestačí na hvězdný tým Edmontonu Oilers.

V sezoně 1985/1986 nastoupí Lindbergh k úvodním osmi utkáním, z nichž hned šest končí vítězstvím. Bohužel 10. listopadu 1985 ve svých 26. letech v časných ranních hodinách ztrácí kontrolu nad svým vozem Porsche 930 Turbo a naráží do zdi základní školy v Somerdale. Při tragické nehodě se zraní ještě dva cestující, avšak sám Lindbergh je s kritickým poškozením mozku, zlomenou čelistí a kyčlí přepraven do nemocnice, kde jej ještě tento den navštěvuje matka a snoubenka. Den poté přilétá ze Švédska jeho otec a lékař mu oznamuje, nakolik je stav vážný. Bezvládné tělo na živu drží jen přístroje a po konzultaci s lékařem rodiče souhlasí s jeho odpojením. Krátce před úmrtím darují rodiče synovi orgány k transplantaci.

Na Lindberghovu smrt vzpomíná i majitel a zakladatel Letců Ed Snider: „Prožívali jsme velký zármutek. Cítil jsem se provinile, že jsem si s Pellem nikdy nesedl a nedal řeč o jeho zálibě v rychlých autech. Nikdy jsem s ním nejel, ale mluvil o tom. A já o tom věděl. Někdo ho měl zpomalit a já si vyčítám tu nedbalost, že jsem to neudělal sám.“

Číslo 31 se již v týmu Philadlephia Flyers nepoužívá. Klub po svém bývalém brankáři pojmenoval i svou trofej, která je od sezony 1993/1994 udílena hráči, který za uplynulý ročník prokázal největší progres.

Úspěchy:

1976 – stříbrná medaile MEJ
1977 – zlatá medaile MEJ
1978 – stříbrná medaile MSJ
1979 – bronzová medaile MSJ
1979 – bronzová medaile MS
1980 – bronzová medaile ze ZOH
1980 – Les Cunningham Award AHL
1980 – Dudley „Red“ Garrett Memorial Award AHL
1985 – Vezina Trophy

Top