NHL kdysi zažila tým, který si na zastrašování a mlácení soupeřů založil úspěšnou kariéru. V 70. letech neřekl nikdo týmu Philadelphia Flyers jinak než Broad Street Bullies (Rváči z Broad Street). Parta okolo hvězdného, a zároveň tvrdého forvarda Bobbyho Clarka vystrašila zákeřnými zákroky a bitkami některé soupeře tak, že radši před zápasem s nimi hlásili trenérům, že jsou nemocní. Mezi hráči se ujalo pojmenování „filadelfská chřipka“. Soupeřům vnutila Philadelphia svoji hru. Pokud se soupeř nechtěl přizpůsobil, přišla fyzická pomsta.

 

https://cdn.vox-cdn.com/thumbor/iMf-DxBibWJ1H9nZpKQ9IndvSL4=/0x0:1099x733/1200x800/filters:focal(0x0:1099x733)/cdn.vox-cdn.com/uploads/chorus_image/image/17811961/80020461.0.jpg

Trenér rváčů, vznětlivý Freddy Shero, přišel s další novinkou. Když jeden hráč Philadelphie v bitce prohrával, poslal Shero na led dalšího rváče. Nebo rovnou celý tým. Není divu, že se ostatní mužstva prostě Flyers bála. NHL kvůli nim dokonce změnila pravidla: stanovila, že hráči nesmí normálně opustit střídačku a že do rvačky dvou hokejistů nesmí zasáhnout nikdo třetí. Ještě předtím však Broad Street Bullies získali dva Stanley Cupy…

„To nebyli dva nebo tři hráči, na něž jste si museli dávat pozor,“ popisoval na hockeyenforcers.com slavný obránce Toronta Börje Salming. „Bylo to dvacet hráčů. Všichni po vás šli hokejkami. Kdyby vás trefili, je po vás. Oni se vás vážně pokoušeli zabít. Snažili se vás silou vyřadit ze hry. Kdyby něco takového dělali dnes, zakázali by jim hrát do konce života.“

Přezdívku Broad Street Bullies vymyslel Jack Chevalier a Pete Cafone z novin Philadelphia Bulletin dne 03.1.1973. V té době by nejmladší hráč NHL (v té době) Bobby Clarke jmenovám kapitánem mužstva, když nahradil Eda van Impeho. Rick MacLeish se stal prvním hráčem Flyers, který vsítil 50 branek. Flyers vyhráli zakladní část sezóny. V prvním kole vyřadili Minnesotu North Stars, nicméně poté je v semifinále vyřadil Montreal Canadiens, který si poradil s Broad Street Bullies v pěti zápasech. Po sezóně získal Bobby Clarke Hart Memorial Trophy jako nejužitečnější hráč NHL.

Brankář Bernie Parent se po sezóně vrátil k týmu Flyers. Broad Street Bullies chtěli dokázat, že se v sezóně 1973/74 dokáží postavit týmům z Original six. Rváči pokračovali ve svém stylu hry. Ranař Dave Schultz vedl statistiky o 348 trestných minut. Flyers tak skončili na vrcholu západní divize s padesáti vyhranými zápasy, připsali si pouze 16 proher a 12 prohraných zápasů po prodloužení.  Návrat Parenta se ukázal být pro Flyers velkým přínosem, když si připsal 47 vítězných utkání. Flyers tak spolu s Chicagem dovolili soupeřům vsítiti nejméně branek v základní části sezóny 1973/74. Parent tak získal spolu s Tonym Espositem Vezinovu Trofej. V prvním kole playoff si Broad Street Bullies jednoznačně poradili s Atlantou ve čtyrech zápasech. V semifinále s proti sobě střetnou dva tvrdé týmy. Philadelphia Flyers vyzvala Jezdce z New Yorku. V této sérii vítězilo vždy domácí mužstvo, proto se série dostala až do sedmého zápasu. Naštěstí měli Flyers domácí výhodu, a tak mohli slavit postu do finále Stanley Cupu. Flyers se střetil s Bostonem Bruins. První zápas vyhráli domácí Bruins, za které nastoupil slavný Bobby Orr. Druhý zápas v Bostonu vyhráli slavní Broad Street Bullies, když se v prodloužení trefil kdo jiný než Bobby Clarke. Poté se stěhovala série na východní pobřeží, kde domácí Flyers vyhráli obě utkání. Stav série tak byl 3:1. Bruins další zápas zvládli a utekli tak hrobníkovi z lopaty. Vše je připraveno k uskutečnění šestého zápasu série v Spectrum Areně. Do vedení se dostali jako první domácí hokejisté zásluhou Ricka MacLeishe. Flyers si tak došli pro svůj první Stanleyův pohár v historii. Paren získal z čisté konto v šestěm zápase Conn Smythe Trophy jako Playoff MVP player.
http://media.philly.com/images/0O58EEAL.jpg
V sezóně 1973/74 se Flyers představili jako tým s největší tradicí, kdy místo Americké národní hymny zpívala Kate Smithová píseň „Bůh žehnej Americe“. Tento nápad měl původně Ed Snider, který chtěl uklidnit napětí způsobené válkou ve Vietnamu a rodícím se Watergateským skandálem. Snider si všiml, že lidé při hymně opouštějí svá místa a během hymny odchází pryč, ale poté společně zpívali „Bůh žehnej Americe“. Sama Kate Smithová uvedla před šestým zápasem dav k písni. Své vystoupení završila napodobením boxerského úderu. Od té doby se tato píseň zpívá vždy před zápasem playoff v Philadelphii. V současné době tuto píseň zpívá Lauren Hart.

V sezoně 1974/75 Schultz nasbíral 472 trestných minut. Clarkeovi jeho tvrdá práce vynesla jeho druhou Hart Trophy a Bernie Parent získla Vezinovu Trofej pro nejlepšího brankáře. Flyers vylepšili svou statistiku výher na 51V-18P-11PP, což byl rekord NHL. V prvním kole play off Flyers lehce smetli Toronto Maple Leafs. V semifinále narazili opět na hráče New Yorku. Tentokrát nikoliv na Rangers nýbrž na hráče z Long Islandu. Flyers zvítězili v prvních třech utkáních a vše vypadalo na jednoznačnou výhru Broad Street Bullies. Islanders se však nevzdávali a dokázali zvítězit v dalších třech utkáních. Série tak opět dospěla do zápasu s pořadovým číslem sedm. Broad Street Bullies nakonec slavili postup do finále, když v sedmém zápase dokázali porazit Islanders 4:1. Flyers nastoupili ve finále proti hráčům Buffala. V prvních dvou utkáních dokázali zvítězit rváči z Philadelphie. Třetí zápas se hrál ve Buffalu. V Buffalu panovali v květnu 1975 obrovské vedra. Díky tomu, se nad ledovou plocou v Buffalu vytvořila obrovská mlha, protože aréna nebyla klimatizovaná. Tento fakt znepříjemňoval život nejen hráčům, ale i rozhodčím a divákům. Flyer ztratili zápasy číslo 2 a 3. Série tak putovala za stavu 2:2 zpět do Philly. Broad Street Bullies zvládli i další domácí zápas v poměru 5:1 a ujali se tak vedení v sérii 3:2. V rozhodujícím utkání rozhodl svou brankou Bob Kelly. Bernier Parent udržel opět čisté konto (5 v playoff 75) a získal tak opět Playoff MVP player a Conn Smythe Trophy. Flyers tak obhájil Stanley Cup.

Vrcholem sezóny 1975/76 bylo takzvaný turnaj Super Series 76′, kdy proti sobě nastupovala mužstva z NHL a bývalého Sovětského Svazu. Do dějin se zpsalo utkání Philadelphie Flyers a CSKA Moskva (Tým Rudé Armády). Broad Street Bullies preferovali poslední tři roky tvrdý styl hokeje, který poznali i hráči Rudé Armády. Sovětský tým opustil led v půlce první třetiny, když si stěžoval Valeri Kharlamov na nepříjemný zákrok Clarkea, který Kharlamova opakovaně sekal přes kotníky. Asi po patnásti minutách se Sověti vrátili na led, protože byli varováni že přijdou o veškeré své peníze. Flyers pokračovali v drsné hře a porazili tak Rudou Armádu jako jediný tým NHL hladce 4:1.

„Spectrum je nejvíce zastrašující stavba a fanoušči Flyers jsou nejlepší“ prohlásil Fred Shero (trenér Philadelphie Flyers). „Ano, jsme mistři Světa. Pokud by vyhráli, byli by mistři oni. My jsme dokázali zastavit tento stroj“ dodal.

Televizní stanice HBO natočila unikátní dokument, který mapuje neohrožený tým Philadelphie Flyers Bobbyho Clarka, Davea Schultze a dalších. Celý dokument můžete zhlédnout na přiloženém videu z YouTube.

Top