Draft 2024: Flyers by mohli získat Yakemchuka, urostlého obránce se zajímavými atributy

Další den blíže draftu a tentokrát již po skončení letošního ročníku NHL, ve kterém zvedli nad hlavu Stanley Cup hokejisté Floridy Panthers. Pojďme se společně podívat na další jméno, které by si na letošním draftu mohli Letci z Philadelphie vybrat ze své 12. pozice v případě, že se GM Flyers Danny Briere nerozhodne pro výměnu.

Carter Yakemchuk

  • Pozice: obránce
  • Výška: 191 cm
  • Váha: 92 kg
  • Hůl: pravá

Skauting report

Mladičký obránce na první pohled vyniká svým vzrůstem a tvrdou střelou. Pravoruký obránce je v NHL vždy žhavým zbožím. Yakemchuk má však mnohem víc atributů, které může svému novému týmu nabídnout. Na tak urostlého beka je totiž nesmírně pohyblivý a šikovný. Dokáže však i přitvrdit a hrát velmi nepříjemně do těla.

„Vstřelil 30 branek a měl na kontě přes 100 trestných minut,“ řekl na adresu Yakemchuka prezident NHL Central Scouting. „To je nevídaná kombinace.“

Jak již bylo zmíněno, Yakemchukovi se podařilo v dresu Calgary Hitmen zaznamenat v uplynulém ročníku 30 gólů, což jej řadilo na druhou pozici mezi obránci ve všech kanadksých juniorských soutěžích. Pouze Zayne Parekh nasázel v OHL více branek, a sice 33. Parekh je však narozdíl od Yakemchuka pasován na top 5 letošního draftu.

Ke 30 brankám navíc rodák z Fort McMurray přidal 41 přihrávek a sezónu tak zakončil se skvělými 71 body v 66 zápasech základní části WHL. K tomu navíc přidal 120 trestných minut, což je v rámci ligy řadilo na dělené páté místo. Vysoký a štíhlý obránce navíc dokáže s pukem na holi tančit kolem obránců a velmi rád rychle uzavírá mezery v obraně.

„Nevím jestli se ještě bude fyzicky vyvíjet nebo ne, takže jeho perspektiva je velmi, velmi zajímavá,“ řekl Marr. „Když ho vidíte s pukem na útočné modré čáře a v útočném pásmu, přísahali byste, že je to útočník. Má takový typ dovedností, takové útočné schopnosti. Je tvrdý, brání cílevědomě, nebojí se využít svých fyzických parametrů.“

Yakemchuk, který je pro svůj draftový ročník považován za staršího, protože mu loni v září bylo 18 let, bude muset zdokonalit svou obrannou hru. To je však běžné u většiny mladých hráčů. Bránění na juniorské úrovni je jiné než bránění proti profesionálům. Během třech sezón v dresu Calgary Hitman má totiž kanadský bek na svém kontě hned 33 záporných bodů v tabulce plus/minus.

Podle NHL Central Skautingu je Yakemchuk hodnocený jako 11. nejlepší hráč ze severoamerických lig na letošním draftu. Server EliteProspects.com ve svém srovnání řadí urostlého beka na celkovou 17. pozici. Reportér TSN Craig Button umístil Yakemchuka na celkovou 11. pozici a jeho kolega Bob McKenzie na pozici 12.

„V některých aspektech jeho hry se prostě musí zlepšit. To se však naučí až na úrovni NHL,“ řekl Marr. „Myslím, že jak se stane profesionálem, jeho obranná činnost se ještě více zlepší. Je to skvělý bruslař, což je pro hráče jeho vzrůstu skvělé. Disponuje pohyblivostí a šikovností, takže dokáže zůstat ve hře s mnohem menšími a mrštnějšími útočníky, které brání.“

Z pohledu Flyers

Letošní ročník je velmi silný na dobré obránce. Je možné, že hned čtyři nebo pět beků půjde na řadu v top 10, což znamená, že Yakemchuk by mohl být k dispozici okolo místa, které mají k dispozici právě Flyers.

Jak již bylo zmíněno pravoruký obránce je v NHL vždycky velmi atraktivní komoditou. Pokud by se Flyers rozhodli draftovat právě Yakemchuka, mohli by mít co se RHD v budoucnu vystaráno. Již nyní totiž mají v týmu dvaadvacetiletého Jamieho Drysdalea a na loňském draftu si zvolili devatenáctiletého Olivera Bonka.

Jeden ze skautů Flyers Mark Greig bedlivě sleduje WHL. Právě Letci z Philadelphie mají s týmem Calgary Hitmen v posledních letech spojení. V roce 2014 byl draftován Travis Sanheim a v roce 2018 Letci podepsali nedraftovaného ruského obránce Egora Zamulu.

Flyers potřebují najít další odpovědi na otázky týkající se jejich budoucnosti v obraně a skutečně stavět tým od zadních řad. Yakemchuk jim v tom může pomoci nejen bráněním, ale také vytvářením gólových příležitostí a střílením branek v přesilových hrách.

„Má všechny předpoklady k tomu, stát se komplexním obránce. Jen bude potřebovat zkušenosti a čas, než si to sedne,“ řekl Marr. „Nyní jej draftujete a za dva, tři roky máte takového obránce. Je to jeden z těch hráčů, kteří se mohou dostat do první desítky, nebo se mohou trochu propadnout. Jen nikdy nevíte, jak se k tomu týmy postaví.“

Top