Dnes budeme pokračovat v našem seriálu o Čechoslovácích v dresu Flyers a tentokrát se zaměříme na obránce Pavla Kubinu, jenž ve Philadelphii působil v sezóně 2011/2012.


Pavel Kubina se narodil 15. dubna 1977 v Čeladné. S hokejem začínal v mládežnických výběrech ve Frýdku-Mýstku. Odtud odchází do dorosteneckého výběru Vítkovic. Ve Vítkovicích si v roce 1993 odbývá premiéru mezi dospělými. V roce 1996 se účastní juniorského mistrovství světa a zaujímá skauty NHL. V témže roce si jej v draftu vybírí v 7. kole ze 179. místa Tampa Bay Lightning a Kubina odchází do zámoří.

V zámoří putuje do juniorské WHL do týmu Moose Jaw Warriors. Zde odehraje 61 utkání a zaznamená 44 bodů za 12 branek a 32 přihrávek. Též si připíše do statistik 116 trestných minut. Kubina je navíc jedním z důležitých obránců v mužstvu. Po sezóně míří Kubina na přípravný kemp Tampy Bay. Sezónu však začíná v AHL v týmu Adirondack Red Wings. Zde hraje na výbornou a pozvánka do NHL na sebe nenechává dlouho čekat a tak Kubina poprvé okusí atmosféru NHL a nastoupí v dresu Blesků z Tampy k 10 utkáním a zaznamená své první body v této soutěži. V sezóně 98/99 již pravidelně nastupuje v barvách Tampy a svým výkonem si říká o pozvání do národního týmu pro nadcházející mistrovství světa v Norsku. Zde národní tým vyhrává a Kubina se tak poprvé stává mistrem světa. V následujících pěti sezónách je Kubina nedílnou a důležitou součástí defenzívy Tampa Bay. V roce 2001 Tampa Bay nepostupuje do play off a Kubina má tak možnost opět reprezentovat Česko na mistrovství světa, které se tentokrát koná v sousedním Německu a stejně jako při svém prvním mistrovství se Kubina s českým národním týmem stává mistrem světa. V sezóně 03/04 Tampa Bay suverénně dokráčí až do finále Stanley Cupu, kde v sedmi zápasech porazí tým Calgary Flames a Kubina může nad hlavu zvednout také nejcennější hokejovou trofej.

Sezóna 04/05 je poznamená výlukou NHL a Kubina vede jako kapitán extraligové Vítkovice. Kubina se stává důležitým obráncem českého týmu na mistrovství světa v Rakousku, které je kvůli výluce přeplněno hvězdami z NHL a je proto i velice atraktivní. Češi dokráčí až do finále, kde narazí na favorizovanou Kanadu. Češi se však silného soupeře nezaleknou a poráží Kanadu 3:0 a stávají se opět mistry světa. Pro Pavla Kubinu je to již třetí zlatá medaile ze světového šampionátu. Po výluce se Kubina vrací zpět do Tampy Bay, avšak s Lightning po druhé Stanley Cup nezíská a Kubina je po sezóně vyměněn do týmu Toronto Maple Leafs. Zde vede obranu po tři sezóny jako asistent kapitána. Před sezónou 09/10 odchází do týmu Atlanta Thrashers . V téže sezóně reprezentuje ČR na zimních olympijských hrách v Turíně, kde s národním týmem vyválčí bronzové medaile. Po olympijské sezóně opouští Kubina Atlantu a vrací se zpět do Tampa bay. Odsud je v před uzávěrkou přestupů v sezóně 11/12 vyměněn do týmu Philadelphia Flyers. Zde nastoupí do konce sezóny k 17 utkáním a připíše si 4 body za 4 přihrávky. Po skončení sezóny nemůže Kubina najít angažmá v NHL a uzavírá tak tuto část své kariéry a odchází zpět do Evropy a to do švýcarského týmu Geneve-Servette, kde však odehraje jen tři utkání a rozhoduje pro ukončení aktivní hráčské kariéry. Kubinův účet v NHL se zastavil na 1.021 utkáních (včetně play-off) při kterých zaznamenal 396 bodů za 113 branek a 283 přihrávek. Do statistik si připsal i 1.233 trestných minut.

Úspěchy:

1999 – zlatá medaile z MS
2001 – zlatá medaile z MS
2005 – zlatá medaile z MS
2006 – bronzová medaile ze ZOH
2004 – vítěz Stanley Cupu

Top