Dnes budeme pokračovat v našem seriálu o Čechoslovácích v dresu Flyers a zaměříme se na bohužel již zesnulého obránce Miroslava Dvořáka.


Jeden z nejlepších beků historie československého, respektive českobudějovického hokeje odehrál za Letce 3 sezony v 80. letech. S hokejem Dvořák začal v těsném sousedství Českých Budějovc, v Hluboké nad Vltavou, kde se také 11. října 1951 narodil.

Z Hluboké logicky odešel do Motoru České Budějovice, kde strávil zbytek svých juniorských let. V hlavním týmu Budějovic si tehdy nadějného zadáka všimli i zástupci juniorské reprezentace, do které byl poprvé povolán na mistrovství světa v roce 1970 ve Švédsku, kde získal cenu pro nejlepšího obránce. Po dalších dvou letech musel Dvořák opustit Budějovice kvůli své povinné vojenské službě v Jihlavě. V srdci Vysočiny se připojil k armádní „mašině“ Dukly Jihlava. Po vojně se Dvořák vrátil zpátky do Budějovic, které ho jmenovaly kapitánem po Josefu Partlovi.

V r. 1982 Dvořákovi komunistický režim umožnil odejít z Budějovic do Philadelphie. Tento odchod „za zenitem“ byl jediný možný, protože nikdo z domácích sportovců nemohl hrát v zahraničí, pokud nedosáhl třiceti let. Toto pravidlo zasáhlo například i jednoho z nejlepších československých fotbalistů Antonína Panenku. Dvořáka si vybrali Flyers ve 3. kole draftu roku 1982, 46. celkově.

U Flyers Dvořák odehrál 3 sezony. V první z nich Flyers vypadli již v prvním kole s věčnými rivaly – s Rangers. V té poslední naopak dokráčela Philadelphia až do finále, kde ale prohrála s tehdy výbornou a skoro neporazitelnou dynastií Edmontonu. Zde došlo k pikantnímu střetnutí dvou kamarádů z Českých Budějovic – Dvořáka a Jaroslava Pouzara. V obraně Flyers si našel Dvořák skvělého přítele v řízném bekovi Bradu Marshovi, který Dvořáka jednou dokonce navštívil na Hluboké. Mezi Miroslavovy přednosti patřila dobrá poziční obranná hra spolu se šikovnýma rukama, které uměly založit útočnou akci.

Dvořák se s profesionálním hokejem na dobro rozloučil v revolučním roce 1989. Zemřel o 19 let později, 12. června 2008. Jeho rodina mu nechala zahrát oblíbenou skladbu od Antonína Dvořáka – Z Nového světa.

Úspěchy:
1976, 1977 – zlatá medaile z MS
1974, 1975, 1978, 1979, 1982, 1983 – stříbrná medaile z MS
1976, 1981 – účastník Canada Cupu
1976, 1980 – účastník ZOH
13 sezon v nejvyšší československé lize
228 zápasů v reprezentaci s bilancí 15 gólů

Top