V našem seriálu o Češích a Slovácích v barvách Flyers se dnes zaměříme na slovenského centra Michala Handzuše, který na začátku tisíciletí patřil k hlavním oporám Letců a zaslouženě se stal miláčkem ochozů Wachovia Center.


Michal se narodil jedenáctého března 1977 v Bánské Bystrici, kde vkročil do hokejového světa. Handzuše si vybralo St. Louis Blues ve čtvrtém kole draftu (celkově 101.) v roce 1995. Většinu první sezony 1997-1998 však strávil se záložním celkem Blues, Worcester Ice Cats. Bluesmani ale brzy poznali Handzušův potenciál a i přesto, že ještě nestačil nabrat příliš zkušeností za mořem, dostal důvěru po boku svých hokejových „bratrů“ Pavola Demitry a Luboše Bartečka. Tato slovenská lajna si na konci devadesátých let začala podmaňovat NHL. V sezoně 1999-2000 skončil Handzuš druhý v hlasování o nejlépe bránícího útočníka ligy.

I přes velmi slibný rozjezd se Bluesmani rozhodli Michala vyměnit do Phoenixu spolu s Ladislavem Nagym, výběrem v prvním kole draftu v letech 2001 nebo 2002 (kterým se stal Ben Eager v r. 2002) za práva na Jeffa Taffeho a Keitha Tkachuka.

Zeus odehrál dvě sezony v barvách arizonských Kojotů a dvanáctého června 2002 ho Phoenix vyměnil do Philadelphie. Spolu s Handzušem putoval do Města bratrské lásky brankář Robert Esche. Opačným směrem zamířil Brian Boucher a výběr ve třetím kole draftu 2002 (Joe Callahan).

Není žádným tajemstvím, že Handzuš prožil svá nejlepší léta právě ve Philadelphii, kde jej trenér Ken Hitchcock využíval především jako bránící centra proti nejlepším útokům soupeře, jak při rovném počtu hráčů na ledě, tak při oslabení. Pátého prosince 2002 vstřelil Michal Handzuš gól z nájezdu v prodloužení, a stal se tak teprve druhým hráčem, kterému se podařil podobný kousek. Ve velmi úspěšné sezoně 2003-2004 skončil druhý v bodování týmu (20 gólů, 38 asistencí). Předběhl ho pouze nesmrtelný Mark Recchi (26 gólů, 49 asistencí). Flyers s Handzušem prodloužili po sezoně smlouvu o tři roky. Při výluce v sezoně 2004-2005 hrál za HKm Zvolen ve slovenské extralize, kde se dostal se Zvolenem až do finále, ve kterém podlehl Slovanu Bratislava. I když Handzuš nadále předváděl velmi solidní výkony v dresu Letců, ti jej poslali do Chicaga výměnou za Kyle Caldera.

Tento trejd se Letcům příliš nepovedl, neboť Calder nikdy do sestavy nezapadl a byl účastníkem nejhoršího výkonu Flyers v základní části v historii klubu. Ani Handzušovi se jeho první sezona v Chicagu nevydařila podle představ, když se již po osmi utkáních způsobil vážné zranění (zpřetrhané přední kolenní vazy) a sezona pro něho skončila.

V červenci 2007 podepsal čtyřletý kontrakt s Los Angeles a po jeho vypršení zůstal i nadále v Kalifornii, ovšem v barvách San Jose Sharks, které jej v průběhu letošní sezony vyměnilo zpět do Chicaga za výběr ve čtvrtém kole draftu. Před tímto trejdem nasbíral Michal Handzuš 462 bodů (180 gólů, 282 asistencí) v 941 zápasech základní část, přičemž dalších 32 bodů (11 gólů, 21 asistencí) přidal v 74 zápasech playoff.

Mezinárodní soutěže

Handzuš si zahrál na několika mistrovství světa za rodné Slovensko, kterému pomohl ke stříbru v r. 2000, zlatu o dva roky později. Bez medaile skončil pouze ve Vídni 2005. Dočkal se i nominace na olympiádu v Turíně 2006, ale kvůli zpřetrhaným vazům jí nemohl zúčastnit.

Top