Ve spolupráci s americkým webem Flyers Faithful připravujeme sérii věnovanou Čechoslovákům v barvách Philadelphie. I když na výše zmíněných stránkách již tento seriál běží, my začneme jeho poslední částí věnovanou Janu Hlaváčovi.


Jan Hlaváč se narodil v Praze 20. září 1976. Zde také začal hrát za pražskou Spartu extraligu, a to v sezoně 1993/1994. V dalším roce jej draftovali newyorští Islanders v prvním kole (celkově 28.), kteří do něj vkládali velké naděje, ale nikdy se neprosadil v přípravném kempu. Vrátil se zpět do Sparty, kde stihl odehrát pouze několik zápasů kvůli onemocnění úplavicí.

Přibližně ve stejném čase se začal posouvat z křídla do centra a jeho práva v NHL získalo Calgary a později New York Rangers. V roce 1999 nakoukl do NHL právě v dresu „jezdců“, paradoxně se tak vrátil do města, kde měl původně svou kariéru začít. V sezoně 1999/2000 za Rangers pravidelně nastupovali i jiní Češi jako Petr Nedvěd, Radek Dvořák nebo Michal Grošek. O sezonu dřív zde odehrál dva zápasy i Milan Hnilička, ale nikdy se mu nepovedlo se naplno prosadit v týmu z Manhattanu.

Hlaváč hrál v jedné řadě s Nedvědem a Dvořákem, které se přezdívalo „Czech Line“. V ročníku 1999/2000 Nedvěd vyhrál kanadské bodování Rangers se 68 body a Hlaváč skončil čtvrtý se 42 body.

Nejlepší ročník pro Honzu přišel v dalším roce, kdy posbíral 64 kanadských bodů za 28 gólů a 36 asistencí (zaostal pouze o 3 body za ikonou Markem Messierem a Radkem Dvořákem). V létě 2001 (20. srpna) došlo k jedné z největších výměn mezi Rangers a Flyers, kdy Flyers poslali do New Yorku Erica Lindrose a na oplátku získali Kima Johnsona, Pavla Brendla a právě Honzu Hlaváče.

Bohužel Hlaváč nikdy u Flyers nezapadl a ti jej již po necelých 4 měsících poslali do Vancouveru výměnou spolu s výběrem ve 3. kole draftu (Brett Skinner) za bijce Donalda Brasheara a výběr v 6. kole draftu (kterým se nakonec oklikou stal Jaroslav Balaštík v Columbusu).

Brashearovi se povedlo u Flyers uspět lépe než šikovnému českému křídlu/centru. Hlaváč ale neprolomil smůlu ani v kanadském Vancouveru a zaznamenal pouhých 23 bodů v 55 zápasech a později jej čekala další výměna, tentokrát do Caroliny. Před rokem 2005 se krátce vrátil do Rangers a v dalších letech se pokoušel uspět v Tampě či Nashvillu.

Po sezoně 2007/2008 se vrátil do Evropy a zamířil do Linköpingu ve švédské Elitserien. V probíhajícím ročníku se Honza dohodl s Kladnem, kde si připsal 21 bodů v 37 zápasech. Na konci ledna totiž odešel znovu do Švédska, tentokrát si vybral tým Vaxjö.

Je s podivem, že Flyers se nepřímo účastnili i poslední výměny Hlaváče v NHL. Nashville poslal Hlaváče do Tampy za výběr v 7. kole draftu v r. 2008. Tento výběr nakonec uplatnili Flyers na Joacima Erikssona (196. celkově), který se do Philadelphie dostal výměnou za Václava Prospala. Ten totiž v roce 2008 putoval dvakrát mezi Flyers a Tampou. Nejprve jej v únoru získali Flyers, ale následně se Václav vrátil do Tampy znovu po dohodě mezi kluby v červnu.

Honzu známe především jako úspěšného reprezentanta přelomu tisíciletí, kdy vyhrál dvě světová zlata (1999 a 2005), jedno stříbro (2006) a jeden bronz (1998). V ročníku 1998-1999 se stal nejlepším střelcem Extraligy s 33 góly v 52 zápasech.

Top