Draft 2024: Berkly Catton, útočník s potenciálem být prvním centrem

Sezóna NHL je nadobro dokonce, avšak generální manažery týmů z nejlepší hokejové ligy na světě tvrdá práce teprve čeká. V pátek je totiž v Las Vegas na programu první kolo letošního draftu, na které v sobotu navážou zbylá kola. Letci z Philadelphie mají v úvodním kole v současné době k dispozici celkovou 12. volbu a 32. volbu, kterou získali během výměny Clauda Girouxe od současných šampionů, a sice Floridy Panthers.

Berkly Catton

  • Pozice: centr
  • Výška: 180 cm
  • Váha: 79 kg
  • Hůl: levá

Skauting report

Obratný a šikovný kanadský forvard má za sebou jednu z nejlepších sezón mezi všemi hráči kanadských juniorských lig (CHL). Osmnáctiletý mladík totiž v 68 zápasech letošní základní části v dresu Chiefs zaznamenal vynikajících 116 kanadských bodů za 54 branek a 62 asistencí. Hned v sedmi duelech během sezóny nasbíral 4 a více bodů za zápas, čtrnáctkrát měl v utkání alespoň dva body a hned 7 branek vstřelil při hře v oslabení.

Způsob, jakým Catton mění směr v plné rychlosti a stále má puk pod kontrolou, z něj dělá neustálou hrozbu. Dokáže skórovat a ovlivnit hru různými způsoby. Má potenciál stát se hráčem pro první formaci v NHL?

„Má. V tom smyslu, že jednou z jeho nejsilnějších stránek je schopnost kontrolovat hru díky svému citu pro hru,“ řekl na adresu Cattona prezident NHL Central Scouting Dan Marr. „Jeho vidění, předvídavost, prostě způsob, jakým vidí led a čte hru, mu umožňuje rozehrávat a tvořit hru, realizovat ji, když je to potřeba. Je to prostě velmi, velmi chytrý hráč.“

Catton je hráč menšího vzrůstu, což přirozeně vyvolává spekulace o tom, jak se dokáže prosadit proti profesionálům. NHL Central Scouting řadí rodáka ze Saskatoonu na 8. příčku mezi hokejisty hrajícími v Severní Americe (mimo brankářů pozn. red.). Server EliteProspects.com umístilo Cattona na celkovou 8. příčku letošního draftu, kdežto reportér TSN Bob McKenzie tipuje Cattona na 12. pozici a Craig Button řadí osmnáctiletého útočníka na 14. místo.

„Je velmi šikovný a inteligentní,“ řekl Marr, „A to jsou atributy, které chcete mít u top centra.“

Z pohledu Flyers

Catton by mohl být pro Flyers skvělou volbou. Celek z Philadelpie totiž ve svém týmu postrádá talent a to zejména na pozici centra.

Morgan Frost je jediným centrem z prvního kola draftu, kterého si Flyers za posledních 11 let vybrali, a který je momentálně na jejich soupisce. S Cattonem by Flyers získali obrovskou posilu do budoucna s obrovským potenciálem a hráče, který by mohl doplnit Matveje Mičkova.

S osmnáctiletým forvardem se sice pojí riziko nižšího vzrůstu, avšak Flyers, kteří jsou momentálně v přestavbě, potřebují jít do rizika. To navíc platilo také na loňském draftu. Pokud budou mít Letci letos na 12. pozici možnost získat tak kvalitního hráče, jakým Catton je, budou jeho volbu muset důkladně zvážit.

Top